دوشنبه ۷ فروردین ۱۴۰۲
۲۱:۱۱:۱۲
فرمانداری شهرستان آران و بیدگل

مدیریت فردی در فضای مجازی عاملی مهم در جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی است

راه‌اندازی «مراکز مشاوره ازدواج»، «مراکز مشاوره قبل از انتخاب و یا قبل از ازدواج»

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در کمیته تخصصی کنترل و کاهش طلاق این شهرستان، آسیب‌های اجتماعی کنونی در جامعه را نوظهور و نوین خواند و گفت: مقابله با آسیب‌های اجتماعی نوظهور که در حقیقت آسیب‌های مرتبط با «فناوری‌های جدید» و «اینترنت» است، راهکارهای […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در کمیته تخصصی کنترل و کاهش طلاق این شهرستان، آسیب‌های اجتماعی کنونی در جامعه را نوظهور و نوین خواند و گفت: مقابله با آسیب‌های اجتماعی نوظهور که در حقیقت آسیب‌های مرتبط با «فناوری‌های جدید» و «اینترنت» است، راهکارهای خاص و دانش‌بنیان خود را دارد.

وی با تاکید بر ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به جوانان و شناخت زوجین قبل از ازدواج و حتی قبل از انتخاب همسر گفت: شناخت انسان‌ها و شیوه رفتاری و گفتاری طرفین موثر در مدیریت آسیب‌های اجتماعی در مبحث طلاق است و می‌طلبد که به جای «مرکز مشاوره ازدواج»، «مراکز مشاوره قبل از انتخاب و یا قبل از ازدواج» راه‌اندازی شود.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل، عدم مسئولیت پذیری و اشتغال، اعتیاد، دخالت اطرافیان، عدم تسلط زوجین به مهارت‌های زندگی و عدم رضایت زناشویی را از بیشترین عوامل و مواردی دانست که زمینه‌های طلاق زوجین را در این شهرستان فراهم کرده و می‌کند.

وی با بیان اینکه حذف آسیب‌های اجتماعی به طور کامل ممکن نیست، گفت: با برنامه‌ریزی و مداخله‌های فردی، خانوادگی، اجتماعی، اخلاقی و دینی می‌توان آسیب‌های اجتماعی را مدیریت، کنترل و برایشان تدبیر کرد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل به زندگی اجتماعی انسان‌ها در جوامع بشری اشاره کرد و گفت: حذف آسیب‌های اجتماعی نوظهور و مدرن به طور کامل و ۱۰۰ درصدی ممکن نیست اما با برنامه‌ریزی و مداخله معنادار متخصصان، دانشگاهیان، حوزویان، هنرمندان و سایر گروه‌های مرجع می‌توان آسیب‌ها را به آسیب‌های حداقلی رساند.

وی به چالش‌های «سبک زندگی جدید» در جوامع و از جمله شهرستان آران و بیدگل اشاره کرد و گفت: بدون شک در فرآیند ورود به زندگی‌های نوین دگرگونی‌های گسترده‌ای در حوزه‌های فرهنگی، هویتی، معاشرتی، علایق و عادات به وجود می‌آید که لازمه آن، مداخله‌گری و برخوردهای هوشمندانه، دانش‌پایه و هنرپایه است.

دکتر بایبوردی، «صنعتی شدن» و « زندگی شهری و توسعه شهرنشینی» را دو فرآیند یا عامل مهم در شهرستان آران و بیدگل ذکر کرد که توانسته و می‌تواند تغییرات گسترده‌ای را در ساختار اشتغال، تغییرات جمعیت شناختی، بی‌میلی یا کم‌استقبالی به فرزندآوری، تضعیف روابط دوستانه و صمیمانه به‌وجود آورد و به توسعه آسیب‌های اجتماعی نوظهور در این شهرستان دامن بزند.

وی افزود: با آموزش مهارت‌های زندگی و به خصوص «مسئولیت‌پذیری» در بین نوجوانان و جوانان در ابعاد فردی و اجتماعی می‌توان به عنوان ابزاری مطلوب برای حفظ انسجام اجتماعی و مدیریت آسیب‌های اجتماعی در شهرستان آران و بیدگل بهره برد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل بر ضرورت را‌ه‌اندازی «فرهنگ‌سرای ترویج زندگی سالم، خوب و شاد» در شهر آران و بیدگل با مسئولیت‌ بهزیستی، شهرداری و دیگر نهادها تاکید کرد.

دکتر بایبوردی تغییر سلیقه در نوع پوشش، تغییر در شیوه تغذیه و الگوهای غذایی، تغییر در خودآرایی، تغییر در انتخاب دکوراسیون منزل، تغییر در سبک خرید، تغییر در شیوه گذراندن اوقات فراغت و سبک تفریحات، تغییر در ارتباطات و تعاملات اجتماعی، تغییر در سن ازدواج، کاهش جمعیت خانواده، تغییر در شیوه‌های آموزشی مدارس و دانشگاه‌ها و نظیر آن را از جمله تغییرات سبک زندگی جدید ناشی از «فناوری‌های جدید»، «اینترنت»، «شبکه‌های اجتماعی» و «تلفن همراه» ذکر کرد.

وی نقش مداخلات روانشناختی، جامعه‌شناختی، مشاوره‌ای، دینی، مذهبی، هنری و اخلاقی توسط استادان حوزه و دانشگاه را مهم ارزیابی و خاطرنشان کرد: در حوزه مداخلات دولتی و اجرایی، «اورژانس اجتماعی» از جنس مداخلات و مدیریت آسیب‌های اجتماعی است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل آسیب‌های اجتماعی نوظهور را آسیب‌های مرتبط با فناوری‌های جدید و مرتبط با اینترنت خواند و افزود: حکمرانی خوب و مطلوب با آسیب‌شناسی اجتماعی و مدیریت آسیب‌ها محقق می‌شود.

وی ادامه داد: انواع آسیب‌های جدید و نوظهور به موازات پیشرفت جوامع در عرصه‌های مختلف علمی، فناوری، ارتباطات و پزشکی حادث شده و می‌شود.

دکتر بایبوردی خواستار ورود دانشگاهیان، روحانیون و حوزویان به مقوله کنترل و کاهش طلاق زوجین در این شهرستان و انجام فرهنگ‌سازی‌های لازم در این خصوص شد و برنامه‌ریزی مطلوب، اراده جمعی دستگاه‌های اجرایی و ورود سازمان‌های مردم‌نهاد درحوزه کنترل و کاهش طلاق زوجین مهم و بی بدیل ذکر کرد.

برچسب ها :
مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ دکتر علی‌اکبر رضایی فرماندار آران و بیدگل به همراه مدیران ادارات شهرستان با حجت‌الاسلام ابوالفضل سلیمانی امام جمعه این شهر، به مناسبت عید نوروز دیدار و گفت‌وگو کردند. این دیدار با هدف بهره‌مندی معنوی از ماه مبارک رمضان در قالب محفل قرآنی در حسینیه الزهرا (س) […]

۷ فروردین ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ اولین جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان در سال ۱۴۰۲ به ریاست دکتر رضایی فرماندار شهرستان آران و بیدگل و با حضور اعضای کارگروه در سالن جلسات ۴دی فرمانداری برگزار شد. دکتر رضایی فرماندار، در این نشست بر اصلاح فرآیند صدور و توزیع آرد، بازرسی مستمر […]

۷ فروردین ۱۴۰۲
فرماندار شهرستان آران و بیدگل در پیامی درگذشت رزمنده و جانباز سرافراز دوران دفاع مقدس آقای عباس حق‌پرست را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ متن پیام تسلیت علی‌اکبر رضایی بدین شرح است: بسم الله الرحمن الرحیم إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ درگذشت رزمنده و جانباز سرافراز دوران دفاع مقدس سرهنگ پاسدار عباس حق‌پرست، موجب تألم و تاثر خاطر گردید. این رزمنده دلاور طی دوران هشت سال دفاع مقدس و […]

۶ فروردین ۱۴۰۲

گزارش تصویری بازدید میدانی فرماندار شهرستان آران و بیدگل و جمعی از مسئولان شهرستان از مراکز زیارتی، اقامتی، گردشگری و انتظامی و بررسی مسائل مربوط به حوزه گردشگری

۶ فروردین ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + پنج =