فرماندار: ۸۰ درصد دام‌های سبک و سنگین شهرستان آران و بیدگل پلاک‌کوبی شده است

تاکنون مجوز ۲۶ هکتار کشت گلخانه در این شهرستان صادر شده است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست بررسی مسائل  و مشکلات مرتعداران و دامداران این شهرستان با اشاره به حدود ۲۰ هزار رأس دام سنگین و ۸۰ هزار رأس دام سبک و دو هزار دامدار در شهرستان آران و بیدگل گفت: ۸۰ درصد دام‌های […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در نشست بررسی مسائل  و مشکلات مرتعداران و دامداران این شهرستان با اشاره به حدود ۲۰ هزار رأس دام سنگین و ۸۰ هزار رأس دام سبک و دو هزار دامدار در شهرستان آران و بیدگل گفت: ۸۰ درصد دام‌های سبک و سنگین این شهرستان پلاک‌کوبی شده است.

وی تامین ارزاق و مایحتاج عمومی مردم از طریق بخش کشاورزی و دامداری را از جمله اولویت‌های مهم دولت در شهرستان آران و بیدگل نام برد و افزود: میزان تولیدات بخش زراعت و باغبانی‌ در این شهرستان بیش از ۸۶ هزار تن است.

دکتر بایبوردی بیان داشت: تغییر اقلیم، کمبود آب شیرین، محدودیت خاک و بیابان‌زایی چهار چالش مهم جهانی است که در شهرستان آران و بیدگل هم با این چالش‌ها روبرو هستیم.

وی به مشکلات بیمه مرتعداران و دامداران شهرستان آران و بیدگل و تامین علوفه دام‌ها و نهاده‌های دامی اشاره کرد و افزود: پیگیری‌هایی از طرف سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان در خصوص مرتفع نمودن مشکلات دامداران و مرتعداران این شهرستان در حال انجام است.

وی افزود: محدودیت‌های آب و خاک و نیز بالا‌ بودن درجه حرارت در تابستان و سرمای شدید در زمستان ترویج کشاورزی در شهرستان آران و بیدگل را با مشکلاتی روبه‌رو کرده ‌است که توسعه باغات پسته، کشت زعفران، کشت گل‌محمدی و گیاهان دارویی به‌عنوان محصولات کم‌آب‌بر و جایگزین کاشت پنبه، طالبی و محصولاتی از این قبیل می‌تواند به توسعه کشاورزی این منطقه کمک کند.

 پلاک‌کوبی دام

وی خاطرنشان کرد: شهرستان آران و بیدگل در بخش تولیدات زراعی و باغی، سالانه ۸۶ هزار تن محصول شامل ۸۱ هزار تن گندم، جو، سبزی و صیفی‌جات و پنبه در بخش زراعی و ۵ هزار تن محصول در بخش باغی شامل پسته، انار، گل‌محمدی، زعفران، خرما و محصولات گلخانه‌ای روانه بازار می‌کند.

دکتر بایبوردی افزود: سالانه بیش از ۴۰ هزار تن تولیدات دامی و پروتئینی شامل ۵ هزار تن تخم‌مرغ، ۴ هزارتن گوشت مرغ، ۶۰ تن گوشت ماهی، ۱۵۰۰ تن گوشت قرمز، ۳۰ هزار تن شیر، ۷.۵ تن عسل و ۱۳ کیلو خاویار از شهرستان آران و بیدگل روانه بازار می‌شود.

دکتر بایبوردی بر ضرورت دانش‌بنیان کردن فعالیت‌های بخش کشاورزی در شهرستان آران و بیدگل تأکید کرد و گفت: نباید از نقش مؤثراستارت‌آپ‌های کشاورزی و دامداری و نیز شرکت‌های دانش‌بنیان در بخش کشاورزی غافل شویم چرا که با حضور هوشمندانه این واحدهای فناور، شاهد دستیابی هرچه سریع‌تر به توسعه پایدار کشاورزی و دامداری در شهرستان آران و بیدگل و کشور می‌شویم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در ادامه این نشست با تقدیر از عباس قاسمی جنگلبان نمونه استان اصفهان، عرصه‌های منابع طبیعی، مراتع و محیط زیست را به عنوان سرمایه‌های ملی ایران نام برد و افزود: نقش مشارکت‌های مردمی از یکسو و نقش قرق‌بانان، محیط‌بانان و جنگل‌بانان در محافظت، صیانت و حراست از ۱۲۰ هزار هکتار از بقایای طبیعی و جنگل‌های دست‌کاشت شهرستان آران و بیدگل از سوی دیگر در احیاء و تقویت «امنیت زیستی» این شهرستان مهم، کلیدی و بی‌بدیل است.

وی تاکید کرد: در این راستا ارتقای «حمایت‌های قانونی» از جنگل‌بانان و نیز توسعه لوازم و تجهیزات خودرویی و غیرخودرویی محیط‌بانان و قرق بانان می‌تواند به تحقق توسعه پایدار عرصه‌های محیط‌زیست، منابع طبیعی، آب و خاک منجر شود.

برچسب ها :
مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی  فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان به ریاست فرماندار و با حضور بخشداران مرکزی و کویرات و اعضای کارگروه در سالن ۴ دی فرمانداری به منظور بررسی چگونگی اجرای طرح هدفمندی یارانه نان برگزار شد. فرماندار شهرستان آران و بیدگل؛ عرضه خارج از شبکه آرد و […]

۱۲ مهر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ علی اکبر رضایی فرماندار، به همراه مدیر اداره برق شهرستان، در راستای مصوبات جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان، از شرکت نساجی پرین آریایی واقع در شهرک صنعتی انصار نوش آباد بازدید کرد.

۱۲ مهر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، در این ملاقات‌ها که در محل اتاق فرماندار برگزار شد، تعدادی از شهروندان شهرستان آران و بیدگل در دیدار چهره به چهره با دکتر علی اکبر رضایی فرماندار این شهرستان به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند. فرماندار شهرستان آران و بیدگل در این ملاقات‌ها با […]

۱۲ مهر ۱۴۰۱

در پی درگذشت مادر بزرگوار شهید والامقام حسین ایمانی، فرماندار شهرستان آران و بیدگل پیام تسلیتی صادر کرد. به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل متن پیام به شرح زیر است:    بسم الله الرحمن الرحیم کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالـجلالِ والاکـرامِ خانواده محترم شهید والامقام حسین ایمانی درگذشت اندوهبار […]

۱۰ مهر ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :