جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲
۱۴:۴۹:۰۰
فرمانداری شهرستان آران و بیدگل

«چهارم دی ماه»؛ مبدأ حماسه ماندگار یک شهر

چهارم دی ماه از سوی شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان به عنوان روز حماسه و ایثار آران و بیدگل نامگذاری شده است. به راستی چرا این روز به این نام نامیده شده است؟

خبرگزاری شبستان؛ آران و بیدگل/روح اله باقری؛ در تاریخ هر کشور یا شهری روزی به عنوان نماد حماسه و از جان گذشتگی نامگذاری می‌شود و در تاریخ مردم شهرستان آران و بیدگل روز ۴ دی ماه روزی است که کویریان دریا دل این خطه بر این روز می‌بالند و این روز از سوی شورای فرهنگ عمومی […]

خبرگزاری شبستان؛ آران و بیدگل/روح اله باقری؛ در تاریخ هر کشور یا شهری روزی به عنوان نماد حماسه و از جان گذشتگی نامگذاری می‌شود و در تاریخ مردم شهرستان آران و بیدگل روز ۴ دی ماه روزی است که کویریان دریا دل این خطه بر این روز می‌بالند و این روز از سوی شورای فرهنگ عمومی استان اصفهان به عنوان روز حماسه و ایثار شهرستان آران و بیدگل نامگذاری شده است. به راستی چرا این روز به نام «حماسه و ایثار شهرستان آران و بیدگل» نامیده شده است؟پاسخ این پرسش در دو عملیات کربلای ۴ و ۵ و نقش آفرینی های رزمندگان شهرستان آران و بیدگل در این دو عملیات نهفته است.

در صبح دم روز ۴ دی ۱۳۶۵، گردان امام محمد باقر(ع) از لشکر ۱۴ امام حسین(ع) که کادر اصلی و نیروهای عمده رزمی پشتیبانی آن رزمندگان شهرستان آران و بیدگل بودند، در جنوب غربی خرمشهر بنا به فرمان قرارگاه خاتم الانبیا (ص) پس از چند ماه تمرین رزم آبی خاکی، از آبراه  نهر عرایض، با رمز «یا محمد» به خطوط مقدم دشمن بعثی عراق حمله ور شدند و خط دفاعی جبهه دشمن در جزیره ام الرصاص عراق را شکستند.

در این عملیات آبی خاکی، جانشین گردان امام محمد باقر(ع)، لشکر ۱۴ امام حسین(ع)، سردار شهید حجت الاسلام شیخ «جواد قاسم پور آرانی» جانشین گردان امام محمد باقر(ع) که محور تجمع و اعزام رزمندگان شهرستان آران و بیدگل بود، پس از شرکت در ۱۷ عملیات و هشت مرتبه مجروحیت به همراه ۳۸ نفر از دوستان و همرزمانش به شهادت رسید و شهر آران و بیدگل غم‌انگیزترین روز خود را در دوران انقلاب و دفاع مقدس تجربه کرد به نحوی که در هر کوی و برزن صدای قران طنین انداز و پرچم عزا برافراشته شد.

 همزمان لشکر ۸ نجف اشرف نیز در آن منطقه وارد عمل شد که جمعی از ۳۸ شهید مذکور از رزمندگان لشکر ۸ نجف اشرف هستند. شاخص ترین شهدای شهرستان در لشکر۸ نجف اشرف، سردار شهید «علی محمد اربابی بیدگلی» رئیس ستاد لشکر است که به نمونه ای از تقوا، صداقت و پشتکار در بین رزمندگان معروف بود.

از آنجایی که اطلاعات عملیات کربلای چهار توسط آمریکا و منافقین در اختیار عراق قرار گرفت، این عملیات به هدف نهایی خود که تهدید شهر بصره بود، نرسید؛ اما این عملیات به نوعی عملیاتی ایذایی و خسته کننده برای دشمن و مقدمه ای برای پیروزی رزمندگان در عملیات کربلای ۵ بود.

پس از دو هفته از عملیات کربلای ۴، عملیات کربلای ۵ آغاز شد و رزمندگان اسلام در این عملیات که منجر به آزادی ۱۵۰ کیلومتر از خاک سرزمین ما و بخشی از خاک عراق شد، تا ۱۲ کیلومتری شهر بصره پیشروی کردند.

رزمندگان در این عملیات، بیشترین خسارت را به جبهه کفر وارد کردند و کربلای پنج به نوعی سنگین ترین عملیات در طول جنگ بود.

دارالشهدای آران و بیدگل با تقدیم ۸۴۲ شهید در دوران انقلاب و دفاع مقدس رتبه نخست ایثارگری کشور را به نسبت جمعیت در سطح کشور داراست.

مطالب مشابه
ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره (۱۴) زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی وزارت کشور، در این اطلاعیه آمده است: ضمن تبریک اعیاد شعبانیه، به آگاهی مردم شریف ایران اسلامی و تمامی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می‌رساند، در اجرای ماده (۷۰) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، فعالیت تبلیغاتی کلیه نامزدهای تایید صلاحیت شده از ساعت ۰۰.۰۰ بامداد روز جاری مورخ […]

۳ اسفند ۱۴۰۲

 همزمان با آغاز تبلیغات کاندیداها؛ هشدارهای رهبر معظم انقلاب اسلامی(مدظله‌العالی) در مسئله‌ رقابت‌های انتخاباتی خطاب به نامزدهای انتخابات و طرفداران آن‌ها در این اطلاع‌نگاشت مرور می‌شود. کمیته اطلاع‌رسانی انتخابات شهرستان آران و بیدگل

۳ اسفند ۱۴۰۲
تبلیغات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از بامداد امروز آغاز شد و تا روز ۱۰ اسفند ادامه خواهد داشت.

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی انتخابات شهرستان آران و بیدگل؛ براساس جدول زمان‌بندی انتخابات، تبلیغات قانونی نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی از ساعت یک دقیقه بامداد امروز (پنجشنبه) آغاز شد. بر اساس نتایج نهایی؛ ۷۳ داوطلب برای یک کُرسی نمایندگی انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل […]

۳ اسفند ۱۴۰۲
اسامی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل را اعلام شد.

به گزارش کمیته اطلاع‌رسانی انتخابات شهرستان آران و بیدگل؛ در اجرای ماده ۴۲ آیین‌نامه اجرایی و قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و تبصره‌های ذیل آن، اسامی و مشخصات نامزدهای حوزه انتخابیه کاشان و آران و بیدگل منتشر شد. شهرستان آران و بیدگل به همراه شهرستان کاشان یک حوزه انتخابیه را تشکیل می‌دهد و یک کرسی […]

۳ اسفند ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =