رونمایی از سند ثبت ملّی آیین «جریده شویی و جریده برداری» در نوش آباد

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، آیین رونمایی از سند ثبت ملّی جریده‌شویی و جریده‌برداری با حضور دکتر رضایی فرماندار شهرستان آران و بیدگل، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهانو جمعی از مسئولین شهرستانی و استانی در مرکز هیئت قاسم ابن الحسن(ع) شهر نوش آباد بخش مرکزی برگزار […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، آیین رونمایی از سند ثبت ملّی جریده‌شویی و جریده‌برداری با حضور دکتر رضایی فرماندار شهرستان آران و بیدگل، مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهانو جمعی از مسئولین شهرستانی و استانی در مرکز هیئت قاسم ابن الحسن(ع) شهر نوش آباد بخش مرکزی برگزار شد.

جریده شویی، یکی از آیین‌های سنتی و مذهبی نوش‌آباد در بزرگداشت حماسه حسینی است که فقط با حضور بانوان برگزار می شود و با شماره ۱۷۱۷ در دی‌ماه ۹۷ در فهرست میراث معنوی کشور ثبت‌ شده است.

جریده، عَلَمی از جنس برنج و با نقش‌های هنری و کتیبه‌های زیباست که بانوان بنا به نذری که دارند در صبح روز ششم محرم، ابزار و پارچه‌های جریده را شسته و تمیز می‌کنند و کشکول زرین جریده را که با گرد آجر ساییده و با سرکه صیقل داده شده بر روی آن نصب می‌کنند.
جریده نوش آباد، در خانواده مقصودی به امانت است و هیئت قاسم ابن الحسن در شب تاسوعا، به همراه چهلچراغ و توغ به منزل بانی رفته، و جریده را به حسینیه منتقل می کنند.

نوش آباد، یکی از شهرهای تاریخی کشور است که آیین های محرم را به سبک سنتی خود اجرا می کنند که خیمه کوبی عصر هشتم محرم، خیمه‌کوبی عصر یازدهم، جریده‌برداری شب تاسوعا، کُتَل‌برداری روز عاشورا در فهرست میراث ناملموس به ثبت رسیده است.

مطالب مشابه

به گزارش روابط عمومی  فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ جلسه کارگروه آرد و نان شهرستان به ریاست فرماندار و با حضور بخشداران مرکزی و کویرات و اعضای کارگروه در سالن ۴ دی فرمانداری به منظور بررسی چگونگی اجرای طرح هدفمندی یارانه نان برگزار شد. فرماندار شهرستان آران و بیدگل؛ عرضه خارج از شبکه آرد و […]

۱۲ مهر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ علی اکبر رضایی فرماندار، به همراه مدیر اداره برق شهرستان، در راستای مصوبات جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان، از شرکت نساجی پرین آریایی واقع در شهرک صنعتی انصار نوش آباد بازدید کرد.

۱۲ مهر ۱۴۰۱

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، در این ملاقات‌ها که در محل اتاق فرماندار برگزار شد، تعدادی از شهروندان شهرستان آران و بیدگل در دیدار چهره به چهره با دکتر علی اکبر رضایی فرماندار این شهرستان به بیان مسائل و مشکلات خود پرداختند. فرماندار شهرستان آران و بیدگل در این ملاقات‌ها با […]

۱۲ مهر ۱۴۰۱

در پی درگذشت مادر بزرگوار شهید والامقام حسین ایمانی، فرماندار شهرستان آران و بیدگل پیام تسلیتی صادر کرد. به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل متن پیام به شرح زیر است:    بسم الله الرحمن الرحیم کلُّ مَنْ عَلیها فَان وَ یبقَی وَجْهُ رَبَّک ذوالـجلالِ والاکـرامِ خانواده محترم شهید والامقام حسین ایمانی درگذشت اندوهبار […]

۱۰ مهر ۱۴۰۱
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :