شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲
۱۹:۱۴:۲۱
فرمانداری شهرستان آران و بیدگل

فرماندار شهرستان آران و بیدگل: آموزش و مانورهای مداوم و مستمر برای آمادگی دانش‌آموزان در برابر زلزله، امری ضروری است

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ همزمان با سراسر کشور، صبح امروز سه‌شنبه، بیست و چهارمین مانور سراسری زلزله و ایمنیِ مدارس، با حضور دکتر علی اکبر رضایی فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان در آموزشگاه امام حسین علیه السلام آران و بیدگل برگزار شد. دکتر علی اکبر رضایی فرماندار شهرستان آران […]

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ همزمان با سراسر کشور، صبح امروز سه‌شنبه، بیست و چهارمین مانور سراسری زلزله و ایمنیِ مدارس، با حضور دکتر علی اکبر رضایی فرماندار و جمعی از مسئولان شهرستان در آموزشگاه امام حسین علیه السلام آران و بیدگل برگزار شد.

دکتر علی اکبر رضایی فرماندار شهرستان آران و بیدگل با اشاره به اهمیّت ارائه آموزش‌ها در زمینه مبارزه با زلزله اظهار کرد: دانش آموزان، چه در محیط مدرسه و چه در محیط منزل از جمله گروههای جامعه هستند و همواره در معرض خطرات ناشی از زلزله قرار دارند که آموزش و مانورهای مداوم و مستمر برای آمادگی این عزیزان، امری ضروری است.

وی تأکید کرد: انجام مانور زلزله در مدرسه باید به صورت مداوم، جدی و هدفمند در برنامه‌های مدارس و مراکز آموزشی قرار بگیرد چرا که ایجاد آمادگی در دانش‌آموزان می تواند باعث کاهش تلفات انسانی زیادی بشود و همچنین نیروهای فعال و قوی را پرورش دهد.

وی سرعت عمل و افزایش مهارت‌های دانش‌آموزان را از ویژگی مهم مانور زلزله و ایمنی مدارس نام برد و افزود: هدف از اجرای این مانور، افزایش سطح آگاهی دانش‌‌آموزان در مورد زلزله و ایجاد آمادگی برای انجام واکنش ‌های صحیح و سریع در برابر آن، آشنایی دانش‌‌آموزان با حوادث طبیعی و چگونگی مقابله با آن برای ایجاد آرامش روانی است.

رضایی افزود: شبیه سازی صحنه زلزله‌های گذشته و انجام تمرینات و مانورهای دوره ای و مداوم توسط آحاد مردم وعلی الخصوص دانش آموزان و نیز ارزیابی نتایج حاصله از آن و شناسایی نقاط ضعف و قوت آن با بهره گیری از تجربیات افراد در کاهش مخاطرات زلزله بسیار موثر است.

وی در پایان گفت: جدی گرفتن، هدفمند بودن، تداوم و استمرار مانورهای زلزله و ایمنی در مدارس و افزایش کیفی و کمی آنها به ویژه در مناطق و نقاط زلزله‌خیز همواره می تواند به عنوان یک موضوع مهم در برنامه‌های مسئولین مراکز آموزشی شهرستان قرار گیرد.

مانور سراسری زلزله و ایمنی در مدارس شهرستان آران و بیدگل با به صدا درآمدن زنگ زلزله و ایمنی به طور همزمان در سراسر کشور در فاصله زمانی ساعت ۱۰ صبح امروز – سه شنبه – تا ساعت ۱۰ و ۳۰ دقیقه با دستورالعمل پناه‌گیری ایمن، خروج اضطراری ایمن، تخلیه مجروحین و مصدومین احتمالی، اطفای حریق و اسکان اضطراری برگزار شد.

در این مانور، دانش‌ آموزان با شنیدن زنگ (آژیر) زلزله که از رادیو سراسری و رادیوهای استانی به مدت یک دقیقه به منزله زلزله فرضی عکس‌ العمل صحیح و سریع را در طبق سناریوی تعریف شده اجرا و پس از آن به فضای باز و حیاط مدرسه رفتند.

گفتنی است این مانور با همکاری مدیریت بحران فرمانداری و اعضای شورای پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران به طور همزمان در مدارس شهرهای آران و بیدگل، نوش آباد، سفیدشهر و ابوزیدآباد برگزار و دانش‌آموزان با به صدا درآمدن زنگ زلزله و ایمنی با نحوه پناهگیری صحیح در مقابل اثرات زلزله آشنا شدند.

شایان ذکر است: مانور سراسری زلزله و ایمنیِ مدارس از سال ۱۳۷۵ به پیشنهاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله در مهدکودک‌ها و مدارس ابتدایی تهران، به اجرا درآمد و از سال ۱۳۷۸ به سراسر کشور تسری یافت.

مطالب مشابه
صبح روز پنج‌شنبه ۹مهرماه؛ دستورات لازم برای تکمیل و تأمین پزشک دو بیمارستان آران و بیدگل از سوی وزیر بهداشت صادر شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ دکتر بهرام عین‌اللهی در حاشیه بازدید از پروژه بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) با اشاره به پیشرفت فیزیکی حدود ۹۰ درصدی این پروژه، در تماس با مدیران معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، دستور تسریع در تکمیل این پروژه را صادر کرد. به گفته وزیر بهداشت […]

۱۰ آذر ۱۴۰۲

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل، ظهر امروز پنج‌شنبه ۹ آذرماه؛ دکتر بهرام عین‌اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همراهی علی‌اکبر رضایی فرماندار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کاشان و جمعی از مسئولان به منظور مسائل و مشکلات حوزه بهداشت و درمان این شهرستان از دو بیمارستان امام حسن مجتبی(ع) و […]

۹ آذر ۱۴۰۲
همزمان با سراسر کشور؛ مانور زلزله و ایمنی مدارس در شهرستان آران و بیدگل برگزار شد.

    به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ صبح امروز چهارشنبه ۸ آذرماه، با حضور علی‌اکبر رضایی فرماندار، دبیر مدیریت بحران فرمانداری و دستگاه‌های خدمات‌رسان شهرستان، بیست و پنجمین مانور سراسری زلزله و ایمنیِ مدارس با شعار “مدرسه ایمن – جامعه تاب‌آور” در سطح مدارس این شهرستان برگزار شد. به صدا درآمدن […]

۸ آذر ۱۴۰۲
فرماندار شهرستان آران و بیدگل با صدور پیامی درگذشت پدر شهید والامقام «ابوالفضل دهقانی» را تسلیت گفت.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل؛ متن پیام تسلیت علی‌اکبر رضایی به‌ شرح زیر است: بسم الله الرحمن الرحیم إنّالله و إنّاإلیهِ رَاجعُون خانواده محترم شهید گرانقدر ابوالفضل دهقانی سلام‌علیکم پدران والامقامی که در راه رضای معبود از بهترین سرمایه‌های خویش گذشتند و فرزندان عزیز خود را در راه خدمت به اسلام […]

۸ آذر ۱۴۰۲
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =