فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1394/07/22 منشور عزاداري هيئات مذهبي آران و بيدگل تدوين شد
منشور عزاداري هيئات مذهبي آران و بيدگل تدوين شد

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري آران و بيدگل به نقل از اداره تبليغات اسلامي شهرستان، حجت‌الاسلام سميع الله مردان رييس اداره تبليغات اسلامي شهرستان آران و بيدگل در گفت و گو با خبرنگاران گفت: در آستانه فرارسيدن ماه محرم، منشور عزاداري هيئات مذهبي اين شهرستان تدوين شده است.

وي افزود: اين منشور بر اساس نظر شوراي تامين شهرستان، شوراي هيئات مذهبي و ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي با هدف ايجاد وحدت، نظم و همدلي در عزاداري ها و پيشگيري از آسيب هاي عزاداري در 20 بند تدوين شده است.

رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي آران و بيدگل خاطر نشان كرد: برگزاري عزاداري بي شائبه و بدون خرافات، تاكيد بر حفظ وحدت مسلمين، رعايت مسائل بهداشتي در طبخ و توزيع نذري، تعيين ساعت عزاداري هيئات مذهبي، تأكيد بر انجام به موقع فريضه نماز و امر به معروف و نهي از منكر، لزوم بصيرت افزايي در برنامه هاي هيئات مذهبي و عدم استفاده از آلات موسيقي، طبل، پرچم هاي بزرگ و خطرآفرين و شمايل منتسب به حماسه‌ آفرينان عاشورا و ائمه اطهار(ع) از مهم ترين مؤلفه هاي اين منشور است.

به گفته مردان، لزوم تصميم گيري جمعي در فعاليت هاي فرهنگي و عمراني هيئات مذهبي از طريق هيئت امناي هيئت، عدم ايجاد آلودگي صوتي و ايجاد مزاحمت براي شهروندان بويژه در ساعات پاياني شب، توجه به لزوم دريافت مجوزهاي لازم براي برپايي ايستگاه صلواتي و جلوگيري از سد معبر درهنگام حركت دستجات عزاداري و انجام بيمه بي نام و توجه به نكات ايمني توسط هيئات مذهبي از ديگر موارد اشاره شده در اين منشور است.

رييس اداره تبليغات اسلامي آران و بيدگل افزود: در اين منشور برخي از شاخصه هاي عزاداري سالم تبيين شده است.

حجت‌الاسلام مردان اظهار داشت: بر اساس اين منشور، پايان زمان عزاداري هاي محرم حداكثر تا 11 شب تعيين شده و بمنظور حفظ آسايش و آرامش مردم، هيئات مذهبي پس از اين ساعت مجوز حركت دسته در خيابان و محله ها را نخواهند داشت.

رييس ستاد ساماندهي شئون فرهنگي در مناسبت هاي مذهبي افزود: اين منشور در اختيار مسؤولان هيئات مذهبي قرار مي گيرد و هيئات موظف به اجراي كامل آن هستند.

حجت‌الاسلام مردان خاطر نشان كرد: بر اساس بند 16 ماده 6 اساسنامه سازمان تبليغات اسلامي كه به تاييد مقام معظم رهبري رسيده است، مسؤوليت ساماندهي و هدايت هيئات مذهبي بر عهده سازمان تبليغات اسلامي نهاده شده است و اين سازمان تلاش خود را براي برپايي هرچه باشكوه تر عزاداري بدون خرافات و آسيب و معرفي آران و بيدگل به‌عنوان الگوي عزاداري خواهد كرد.

رييس اداره تبليغات اسلامي آران و بيدگل با اشاره به تلاش دشمن براي انحراف عزاداري ها و دور كردن عزاداري از اهداف صحيح آن تصريح كرد: امروز صيانت از مجالس عزاداري كمتر از صيانت از خيمه هاي امام حسين (ع) نيست.

حجت‌الاسلام مردان با تأكيد بر حفظ شيوه سنتي عزاداري در آران و بيدگل گفت: عزاداري سنتي مردم آران و بيدگل صحيح ترين و سالم ترين نوع عزاداري در كشور است به طوري كه در سال هاي اخير رسانه ملي را براي پخش شور و شعور حسيني مردم، به شهر كشانده و عزاداري هاي كشور مي تواند متأثر از شيوه سنتي عزاداري مردم آران و بيدگل باشد.

 

تعداد بازدید: 213
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal