فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1394/08/04 آيين سنتي مذهبي «خيل عرب» در نوش آباد برگزار شد
آيين سنتي مذهبي «خيل عرب» در نوش آباد برگزار شد

 

به گزارش روابط عمومي فرمانداري آران و بيدگل و به نقل از ايرنا، آيين سنتي، مذهبي خيمه برداري كه به نام «خيل عرب» شهرت دارد، همزمان با يازدهمين روز از ماه محرم عصر روز يكشنبه با حضور گسترده عزاداران حسيني در شهر نوش آباد برگزار شد.

آيين سنتي مذهبي خيل عرب، بازآفريني هجوم لشكريان يزيد به خيمه هاي اهل بيت (ع) بعد از واقعه عاشوراست كه عصر روز يازدهم محرم هر سال بعد از آيين «خيمه كوبي» روز هشتم محرم در يك محوطه 20 هكتاري در اين شهر بازآفريني مي شود.
اين آيين با اجراي تعزيه شهادت امام حسين (ع) و بازآفريني هجوم اشقيا به خيمه هاي حسيني و تشييع پيكرهاي شهداي كربلا برگزار مي شود.
در ابتداي مراسم خيمه برداري كه با حضور 30 هزار نفر از دوستداران اهل بيت (ع)اجرا شد، ميداني ديده مي شود كه خيمه هاي حسيني بر بلنداي آن برپا شده و زنان و كودكان خاندان حسين (ع) با چشماني نگران در كنار آن ايستاده و اشقيا در كنار نخلستان با انبوهي از نفرات مامور به بستن نهر آب شده اند.
آيين خيل عرب نوش آباد در سه بخش برگزار مي شود كه در بخش اول تعزيه شهادت حضرت اباعبدالله الحسين (ع) و برخي از يارانش براساس مستندات تاريخي اجرا مي شود.
در مرحله دوم اين آيين سنتي و مذهبي، عمرسعد با لشكريان خود به خيمه هاي حسيني مي تازد و خيمه ها را به آتش مي كشد و اهل حرم را به اسارت مي برد و در پرده سوم اين تعزيه خيمه برداري زناني كه سر و روي خود را پوشانده اند با ني هايي كه از بالاي سر بر هم مي زنند و اشعار خاصي كه زمزمه مي كنند، حماسه زنان بني اسد در تشييع و به خاكسپاري شهداي كربلا را بازآفريني مي كنند.
آيين سنتي و مذهبي خيمه برداري يا خيل عرب نوش آباد كه بيش از يك قرن پيشينه تاريخي دارد، آذرماه سال گذشته به شماره 598 در فهرست ميراث معنوي كشور به ثبت رسيد.
شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بيدگل و در فاصله پنج كيلومتري كاشان واقع است.

تعداد بازدید: 217
امتیازدهی
میانگین امتیازها:5 تعداد کل امتیازها:1
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal