فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1398/01/25 در سال 97؛ کشاورزان شهرستان آران و بیدگل 205 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی تولید کردند
در سال 97؛ کشاورزان شهرستان آران و بیدگل 205 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی تولید کردند فرماندار شهرستان آران و بیدگل با اشاره به جایگاه ویژه این شهرستان در تولید محصولات کشاورزی در کشور گفت: نزدیک به 205 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی سال 1397 در این شهرستان تولید شده است.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان آران و بیدگل به نقل از ایرنا، دکتراسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در حاشیه بازدید از مزرعه باقیات و صالحات آران و بیدگل در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: 160 هزار تن از مجموع تولیدات سال گذشته این شهرستان تولیدات باغی و زراعی و 45 هزار تن نیز تولیدات دامی و پروتئینی بود.

وی با تاکید بر اینکه آمار دقیقی از میزان صادرات محصولات کشاورزی و دامی شهرستان آران و بیدگل در دست نیست، افزود: پسته، پنبه، جو، گندم، زعفران و طالبی از جمله محصولات تولیدی است که در پسته رتبه نخست و در تولید پنبه و جو رتبه های دوم و سوم استان اصفهان را داریم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل با اشاره به 80 هزار راس دام سبک، 20 هزار راس دام سنگین، 2 هزار دامدار و 65 هزار بهره بردار عنوان کرد: همچنین در بخش تولیدات دامی سالانه نزدیک به 4.5 تن تخم مرغ، 4.5 تن گوشت سفید و مرغ، 30 تن شیر، 2.1 تن گوشت قرمز و هفت تن عسل روانه بازار شد.

وی با اشاره به لزوم تولید محصولات دارای نشان تجاری (برند)اضافه کرد: با برنامه ریزی و حمایت از محصولات شاخص کشاورزی می توان این شهرستان را به قطب تولید زعفران و پسته در کشور تبدیل کرد.

بایبوردی به لزوم بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری در تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و یادآور شد: تولید محصول سالم ضروری است و دولت تدبیر و امید هم به نوبه خود با برنامه ریزی و خرید به هنگام می تواند احساس آرامش و اعتماد عمومی کشاورزان را فراهم کند.

وی تاکید کرد: تغییر الگوی کشت، استفاده از سیستم های نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند حجمی برای برداشت آب باید در اولویت مدیریت جهاد کشاورزی و امور منابع آب آران و بیدگل قرار بگیرد زیرا با توجه به تنگناهای موجود در منابع آبی و خاکی، تکیه بر کشاورزی دانش بنیان تنها راه تامین امنیت اقتصادی و غذایی در آینده است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل همچنین گفت: تعریف علمی و دانش بنیان از الگوی تولید و مصرف آب ضروری است زیرا کشاورزی دانش بنیان و مهارت محور می تواند از تخریب خاک و هدر رفت آب جلوگیری و از محیط زیست حفاظت کند؛ چنان که کشاورزان در گذشته بدون مشکل نیاز جامعه خود را تامین می کردند اما امروز وضعیت به گونه ای دیگر است.

وی افزود: باید موتور محرکه کشاورزی را یافته و بر روی آن تمرکز کنیم و حرکت بسوی دانش بنیانی می تواند انگیزه لازم را در بین کشاورزان ایجاد کند.

نزدیک به 21 هزار هکتار زمین قابل کشت در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که از این میزان، 14 هزار و 500 هکتار زمین زیر کشت با 244 حلقه چاه آبیاری می شود.

تعداد بازدید: 32
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal