فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1398/02/29 فرماندار شهرستان آران و بیدگل؛ خواستار تقویت زیرساخت گردشگری و حمایت مسئولان و سرمایه گذاران در دریاچه نمک شد
فرماندار شهرستان آران و بیدگل؛ خواستار تقویت زیرساخت گردشگری و حمایت مسئولان و سرمایه گذاران در دریاچه نمک شد فرماندار شهرستان آران و بیدگل در پنجمین همایش توسعه گردشگری استان های قم، اصفهان و مرکزی که به میزبانی قم در هتل پارسیای این شهر خواستار تقویت زیرساخت گردشگری و حمایت مسئولان و سرمایه گذاران در دریاچه نمک شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در پنجمین همایش توسعه گردشگری استان های قم، اصفهان و مرکزی که به میزبانی قم در هتل پارسیای این شهر برگزار شد اظهار داشت: شهرستان آران و بیدگل به عنوان یک شهرستان تولید محور و اقتصاد پایه به واسطه فعالیت 810 واحد صنعتی و تولید سالانه 50 میلیون مترمربع فرش ماشینی توانسته است این شهرستان را به قطب تولید فرش ماشینی کشور تبدیل کند.

وی افزود: استان اصفهان و شهرستان آران و بیدگل به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور و یکی از محبوب ترین مقصدهای گردشگری ایران است.

دکتر بایبوردی ادامه داد: 130 میلیون دلار درآمد ارزی کشور از شهرستان آران بیدگل و تغییر الگوی کشت محصولات کشاورزی این شهرستان که منجر به برداشت 40 کیلوگرم زعفران و 3 هزار تن پسته در سال گذشته شده است این شهرستان را به نماد و سمبل شعار سال یعنی «رونق تولید» و کسب و کار معرفی کرده است.

وی اضافه کرد: شهرستان آران و بیدگل به واسطه گستره اکوسیستم های بیابانی و کویری و وجود کویرهای مرنجاب، سنبک- ویگل سیازگه و چاه عروس به عنوان یک شهرستان گردشگر پایه مطرح است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در ادامه سخنانش گفت: به دلیل برخورداری جاذبه های طبیعی چون دریاچه نمک و وجود 500 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده و همچنین وجود بزرگترین دستکند جهان شهر زیرزمینی نوش آباد و طسمیجان در سفیدشهر این شهرستان را به یک شهرستان بی نظیری در حوزه گردشگری تبدیل کرده است.

وی وجود بیش از 47 بقاع متبرکه و امامزادگان عظیم الشأن در شهرستان آران و بیدگل این شهرستان را به عنوان یکی از قطب های گردشگری زیارتی و مذهبی معرفی کرد.

دکتر بایبوردی از دیگر مزایا و محاسن منحصر به فرد شهرستان کویری و ماسه ای ایران را ظرفیت گردشگری نجوم این شهرستان اشاره کرد و افزود: با توجه به وسعت کویر و آسمان زیبای شب آران و بیدگل، این خطه می تواند به قطب رصد ستارگان در کشور تبدیل شود و گامی در جهت شکوفایی اقتصاد شب باشد.

وی به اهمیت توسعه گردشگری به دلیل تقویت تحرک و پویایی اقتصاد نواحی حاشیه ای و پیشرفت مناطق محلی و به ویژه در عرصه توسعه فرصت های شغلی اشاره کرد و گفت: گردشگری نوعی سرمایه گذاری و گردشگر فرصتی است که می تواند درآمد و اشتغال پایدار را تامین کند و در این راستا باید برای تقویت زیرساخت های گردشگری، تمهیداتی اندیشیده شود.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل با بیان اینکه صنعت گردشگری از نظر اهمیت در رده سوم جهانی بعد از نفت و صنعت خودرو قرار دارد گفت: شهرستان آران و بیدگل با برخورداری از ظرفیت و پتانسیل بالای گردشگری و نزدیکی آن به پایتخت و همجواری با استان های قم و مرکزی می تواند  مقصد بسیاری از گردشگران باشد.

دکتر بایبوردی بیان داشت: اولین و مهمترین کریدور گردشگری شهرستان آران و بیدگل، کریدور گردشگری مذهبی و زیارتی به دلیل وجود آستان های مقدس امامزاده های این شهرستان است که می توانیم از طریق مبادی ذیربط نسبت به راه اندازی دیپلماسی گردشگری زیارتی و مذهبی در بین کشورهای مسلمان و همسایه اقدام کنیم.

وی صنعت گردشگری را یکی از مولفه های جایگزین صنعت نفت نام برد و افزود: کریدورهای گردشگری «آران و بیدگل- کویر مرنجاب»، « ابوزیدآباد- کرشاهی- سیازگه- چاه عروس»، «سفیدشهر- نوش آباد- آران و بیدگل- کویر مرنجاب» و «کاروانسرای عباسی- قصر بهرام» و کریدور گردشگری «آران و بیدگل- سُنبک- ویگل» در تقسیم بندی کریدورهای گردشگری آران و بیدگل قابل اهمیت است.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل گفت: این شهرستان نیازمند تقویت زیرساخت گردشگری و حمایت مسئولان و همکاری سرمایه گذاران در گردشگری جهت احداث اکو کمپ و کومه های گردشگری کاهگلی و نمکی و راه اندازی مرکز ملی ریگ درمانی، نمک درمانی(هالوتراپی) و نور درمانی است.

وی همچنین در این همایش از برگزاری ششمین همایش توسعه گردشگری استان های قم، اصفهان و مرکزی به میزبانی شهرستان آران و بیدگل در پاییز سال جاری در کویر مرنجاب و کاروانسرای عباسی خبر داد.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل بر ضرورت توجه به سوادگردشگری در کشور تاکید کرد و گفت: هنر مسئولان مرتبط با گردشگری در شهرستان آران و بیدگل این است که بتوانند گردشگران گذری یا عبوری را به گردشگران ماندگار در این شهرستان تبدیل کنند.

گفتنی است پنجمین همایش توسعه گردشگری استانهای اصفهان، قم و مرکزی با حضور شخصیت‌های کشوری و مسولان ارشد این سه استان در هتل پارسیا قم برگزار شد.

تعداد بازدید: 21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal