فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1398/03/01 فرماندار شهرستان آران و بیدگل : با تغییر الگوی کشت و راه اندازی کشاورزی دانش بنیان دراین شهرستان می توان از هدر رفت آب جلوگیری کرد
فرماندار شهرستان آران و بیدگل : با تغییر الگوی کشت و راه اندازی کشاورزی دانش بنیان دراین شهرستان می توان از هدر رفت آب جلوگیری کرد فرماندار شهرستان آران و بیدگل در جلسه شورای حفاظت منابع آب این شهرستان گفت: با تغییر الگوی کشت و راه اندازی کشاورزی دانش بنیان دراین شهرستان می توان از هدر رفت آب جلوگیری کرد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل، دکتر اسماعیل بایبوردی فرماندار شهرستان آران و بیدگل در جلسه شورای حفاظت منابع آب این شهرستان به لزوم بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری در تولید محصولات کشاورزی اشاره کرد و یادآور شد: تولید محصول سالم ضروری است و دولت تدبیر و امید هم به نوبه خود با برنامه ریزی و خرید به هنگام می تواند احساس آرامش و اعتماد عمومی کشاورزان را فراهم کند.

وی تاکید کرد: تغییر الگوی کشت، استفاده از سیستم های نوین آبیاری و نصب کنتورهای هوشمند حجمی برای برداشت آب باید در اولویت مدیریت جهاد کشاورزی و امور منابع آب شهرستان آران و بیدگل قرار بگیرد زیرا با توجه به محدودیت های  موجود در منابع آبی و خاکی، تکیه بر کشاورزی دانش بنیان و تغییر الگوی کشت تنها راه تامین امنیت اقتصادی و غذایی در آینده است.

وی تعریف علمی و دانش بنیان الگوی تولید و مصرف آب را ضروری خواند و افزود: کشاورزی دانش بنیان و مهارت محور می تواند از تخریب خاک و هدر رفت آب جلوگیری و از محیط زیست حفاظت کند.

دکتر بایبوردی مدیریت در مصرف آب را نیازمند تغییر رویکرد از سنتی به مدیریت هوشمند و دانش بنیان ذکر و خاطرنشان کرد: میزان آب تولیدی، هدررفت و استفاده در بخش کشاورزی باید رصد شود تا با پایداری سرزمینی در روستاها و شهرها و در نتیجه افزایش تولیدات به تعادل بخشی دست یابیم.

وی همچنین خواستار راه اندازی استارت آپ بسته بندی محصولات کشاورزی نظیر زعفران، پسته، گل محمدی و گیاهان دارویی با همکاری دانشگاه های شهرستان آران و بیدگل شد.

نزدیک به 21 هزار هکتار زمین قابل کشت در شهرستان آران و بیدگل وجود دارد که از این میزان، 14 هزار و 500 هکتار زمین زیر کشت با 244 حلقه چاه آبیاری می شود.
 
 
 
 
 
تعداد بازدید: 27
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal