فرمانداری آران و بیدگل
خانه
1397/10/22 فرماندار شهرستان آران و بیدگل: حفظ صنعت‌فرش در کنار احداث شهرک‌صنایع‌نوین، باعث پویایی اقتصادی منطقه می‌شود
فرماندار شهرستان آران و بیدگل: حفظ صنعت‌فرش در کنار احداث شهرک‌صنایع‌نوین، باعث پویایی اقتصادی منطقه می‌شود فرماندار شهرستان آران و بیدگل ، در گفتگوی اختصاصی با عصرفرش گفت: اینکه ما قطب صنعت فرش ماشینی در کشور هستیم، رویداد بسیار خوبی است؛ اما این نقطه قوت می‌تواند شهرستان را به سمت آسیب ببرد و این موضوع نیازمند این است که ما به دنبال صنایع نوین و صنایع جایگزین دیگری باشیم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری آران و بیدگل، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی صنعت فرش ایران (عصرفرش)اسماعیل بایبوردی، فرماندار شهرستان آران و بیدگل، در گفتگوی اختصاصی با عصر فرش گفت: تک‌محصولی بودن صنایع در آران و بیدگل، می‌تواند آسیب‌زا باشد و راه‌اندازی شهرک صنایع نوین در راستای پویایی اقتصادی این شهرستان ضروری است.

بایبوردی ضمن اشاره به اینکه تک‌محصولی بودن صنعت این شهرستان، مشکلی اقتصادی است، افزود: این مسئله باید مرتفع شود و این امر نیازمند راه انداری صنایع نوینی در حوزه‌های نانو، بایو، فناوری اطلاعات و الکترونیک است.

وی عنوان کرد: اینکه ما قطب صنعت فرش ماشینی در کشور هستیم، رویداد بسیار خوبی است؛ اما در شرایطی که مشکل تهیه مواد اولیه و صادرات فرش با موانع و مسائلی روبروست، این نقطه قوت می‌تواند این شهرستان را به سمت آسیب ببرد و این موضوع نیازمند این است که ما به دنبال صنایع نوین و صنایع جایگزین دیگری باشیم. طراحی و ایجاد شهرک یا منطقه ویژه صنایع مبتنی بر فناوری‌های برتر در منطقه، یکی از راه‌حل‌های این مسئله است که این موضوع در راستای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاهی است. بنده به همراه صاحبان حرف و صنعت شهرستان آران و بیدگل، در حال امکان‌سنجی برای استقرار صنایع نوین در شهرستان بوده و تدوین استراتژی و استقرار صنایع نوین در شهرستان در حال انجام است.

بایبوردی تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم که در شهرستان، دانایی را به دارایی تبدیل کنیم. امروز اندیشمندان و پژوهشگران خوبی در کشور ما هستند که باید از این افراد استفاده شود. ما در کشور نزدیک به 2700 واحد آموزش عالی و دانشگاهی داریم، با جوانانی تحصیل‌کرده که می‌توانند تحصیلات و دانش خود را تبدیل به پژوهش، پژوهش را تبدیل به ایده و ایده خود را تبدیل به محصول و کالا کنند.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل در خصوص صنایع نوین به عصرفرش گفت: این صنایع، صنایع نوپایی هستند که عمدتاً دانش‌بنیان بوده و مبتنی بر دستاوردهای پژوهشی جدید هستند. صنایعی که بر پایه فعالیت‌های دانایی محورند و نگاهی ویژه به اختراعات و ابداعات دارند.

وی ادامه داد: این صنایع شامل طیف وسیعی است اعم از صنایع الکترونیک، مخابرات، میکروالکترونیک، الکترونیک نوری، مهندسی پزشکی، لیزر و اپتیک، بایو، تکنولوژی مواد جدید، هوافضا، فناوری اطلاعات و ارتباطات مثل مودم‌های بی‌سیم، آنتن‌های مخابراتی و ماهواره‌ای و یا بحث نانوتکنولوژی‌ها.

وی افزود: این صنایع نوین باید امکان رقابت‌پذیری برای محصولاتشان، چه در بازارهای داخلی و چه خارجی وجود داشته باشد.

بایبوردی همچنین خاطرنشان کرد: در حال حاضر طرح راه‌اندازی شهرک صنایع نوین، در حد ایده‌ای است که در ذهن نمانده و ما به دنبال یافتن زمینی مناسب برای آن هستیم. پس ‌از آن به همراه صاحبان صنایع در شهرستان، بازدیدی از شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان خواهیم داشت تا بتوانیم برنامه‌ریزی صنعتی منطقه‌ای مبتنی بر صنایع نوین را داشته باشیم.

فرماندار شهرستان آران و بیدگل تأکید کرد: این صنایع عمدتاً سازگار با محیط زیست هستند و می‌توانند با محدودیت‌های منطقه سازگار باشند. محدودیت منطقه ما، به‌واسطه کویری بودنش، محدودیت آبی است و به همین دلیل ما در بررسی‌ها به این نتیجه رسیدیم که به دنبال صنایعی برویم که آلایندگی کمتری داشته باشد.

بایبوردی ضمن اشاره به اینکه بحث تخصیص ارز برای واردات مواد اولیه، موانع پیش روی کشور در شرایط تحریم و مشکلات صادرات، مسائلی است که صنعتگران بخش فرش ماشینی را دچار مشکل کرده، گفت: این نگرانی‌ها، به‌جا و درست است. صنعتگران ما، علی‌رغم تنگناها و مشکلات، با همت و تلاش‌های مداوم، عاشقانه پیگیر فعالیت‌هایشان هستند و هدفشان حفظ نیروی کار در صنعت فرش ماشینی است و در این شرایط توانسته‌اند صنعت فرش را روی پا نگه دارند.

وی ساماندهی فضاهای فروشگاهی در شهرک های صنعتی سلیمان صباحی و هلال را خواستار شد و گفت: می توان راه‌اندازی بازار و نمایشگاه فروش فرش به صورت علمی و هوشمند را در این شهرستان عملیاتی کرد.

بایبوردی راه اندازی و تشکیل اتاق فکر صاحبان صنعت فرش ماشینی شهرستان در محل فرمانداری را ضروری دانست و گفت: صنعتگران می توانند در این اتاق فکر، ضمن ارائه طرح ها و ایده های خود در  راستای توسعه هرچه بیشتر صنایع این شهرستان، مشکلات حوزه تولید و اشتغال خود را مطرح و پیگیری کنند.

گفتنی است در شهرستان آران و بیدگل، سالانه 45 میلیون مترمربع فرش ماشینی تولید می‌شود که این نشان از ظرفیت و پتانسیل بالای این منطقه در اشتغال، تولید و کسب‌وکار دارد.

اما بنا به گفته بایبوردی، تک‌محصولی بودن شهرستان آران و بیدگل، یکی از نقاط قابل‌تأمل مسئولان این شهرستان است که باید مدیریت شود و راه‌حل آن هم این است که ضمن حفظ صنعت فرش، به سمت استقرار صنایع نوین با فناوری‌های برتر برویم.

44
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
كليه حقوق اين پايگاه متعلق به استانداري استان اصفهان ميباشد.
Powered by DorsaPortal