دریاچه نمک

دریاچه نمک یکی از جاذبه­‌های گردشگری طبیعی منحصر به فرد این شهرستان می­‌باشد که با وسعتی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع بین استان­های اصفهان، سمنان و قم واقع گردیده است. شهر آران و بیدگل بهترین و آسانترین مسیر دسترسی و بهره ­برداری از دریاچه نمک می‌­باشد. این دریاچه از قدیم الایام جهت تأمین نمک طعام […]

دریاچه نمک یکی از جاذبه­‌های گردشگری طبیعی منحصر به فرد این شهرستان می­‌باشد که با وسعتی در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع بین استان­های اصفهان، سمنان و قم واقع گردیده است. شهر آران و بیدگل بهترین و آسانترین مسیر دسترسی و بهره ­برداری از دریاچه نمک می‌­باشد.

این دریاچه از قدیم الایام جهت تأمین نمک طعام (که بدون هیچگونه فرآوری خاصی به سهولت از سطح دریاچه برداشت می­‌شود) مورد بهره­‌برداری قرار می­‌گرفته است، وجود چند ضلعی­های لانه زنبوری که بصورت طبیعی و به سپیدی برف در دیوارهای آن تا ارتفاع ۲۰ سانتیمتری از کریستال­های نمک بوجود می­‌آید منظره‌ه­ای بس بدیع مجسم می­‌سازد و این دریاچه را به یکی از جاذبه‌­های شگفت‌­انگیز طبیعی مبدل ساخته است. در بعضی از سال­ها در اوایل پائیز، گروهی از فلامینگوهای مهاجر به این دریاچه مهاجرت می­‌کنند که مناظری وصف ناپذیر بوجود می ­آورند.

گزیدن این نام به دلیل شوری بسیار زیاد دریاچه‌است به گونه‌ای که در فصل تابستان قطعات نمک روی آن شناور می‌شود.

این دریاچه، با طول ۸۰ و پهنای ۳۰ کیلومتر، یک فرونشست زمین‌ساختی است که در ارتفاع حدود ۷۹۵ متر از سطح دریای آزاد تشکیل شده است.

وسعت این دریاچه در حدود ۲۵۰۰ کیلومتر مربع می‌باشد. این دریاچه شکلی شبیه به یک مثلث دارد که راس آن به سمت شمال است. طول قاعده این مثلث ۳۵ کیلومتر و ارتفاع آن ۳۸ کیلومتر می‌باشد.

زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلابها و آبهای سطحی در طول قرنها پدید آمده‌است. عمق نمک این دریاچه بین ۵ تا ۵۴ متر متغیر است که توسط لایه‌های خاک رس از یکدیگر جدا شده‌اند.

با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمکهای موجود کرت بندی‌های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می‌دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

زمینهای اطراف این دریاچه بشدت باتلاقی می‌باشند که وسعت باتلاقها در منطقه غرب دریاچه به مراتب وسیعتر از مناطق دیگر آن است. از جمله مناطق باتلاقی این دریاچه می‌توان به حوض قیلوقه در شرق یا باتلاق دو کویری در منطقه جنوب شرقی دریاچه اشاره کرد.

دریاچه نمک در اکثر ماه‌های سال خشک و پوشیده از نمک است. در ماه‌های بارندگی ارتفاع آب این دریاچه در بعضی از مناطق به ۲ سانتی‌متر می‌رسد ولی پس از تابش خورشید به سرعت تبخیر می‌شود. رودهای مهمی که به این دریاچه وارد می‌شوند در سمت شمال و مغرب قرار دارند.

دریاچه نمک یکی از معادن بزرگ کشور محسوب می‌شود و در این معدن علاوه بر نمکی که از سطح دریاچه برداشت می‌شود، تاکنون ۳۲ میلیون تن منیزیا(یون منیزیم)، ۲۰۰ میلیون تن کلریدسدیم، ۵.۴  میلیون تن کلریدپتاسیم کشف شده‌است.

 

برچسب ها :
مطالب مشابه
نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
Enter Captcha Here :